Hostitelské rodiny

Ubytování v hostitelských rodinách je u školních zájezdů do Anglie, Walesu i Skotska využíváno v drtivé většině případů. Oproti hotelovému/hostelovému ubytování nabízí nezanedbatelné výhody (dostupná cena se zajištěním stravy, seznámení se se životem v Anglii, nutnost alespoň základně komunikovat atd.) a tak není divu, že hostitelské rodiny využívají studentské skupiny z celého světa. Velká Británie je díky tomu poseta místními "koordinátory", kteří se starají o svůj okruh rodin.

Rodiny, které poskytují ubytování, jsou vybírány na základě bezpečnostních, hygienických a sociálních kritérií a jsou koordinátory pravidelně kontrolovány. Ve spolupráci s námi jsou pak rodiny přiřazeny účastníkům zájezdu. S koordinátory se také dojednávají např. časy příjezdů a odjezdů a řeší se s nimi eventuální problémy.

Rodiny poskytují ubytování a stravu, za to jsou placeny. Často se svými hosty i společensky konverzují, ale není to pravidlo, které je možno vyžadovat. Je milé, pokud návštěvník přiveze do rodiny malý dáreček, suvenýr z místa, kde žije. Dbejte na to, že ve Velké Británii je přísně zakázáno užívání ale i držení alkoholu a omamných látek osobami mladšími 18 let - předání dárku podobného typu (Becherovka, Plzeňské pivo apod.) může přivést rodinu do nepříjemné situace.

Jídlo v rodinách podávané je většinou typické pro danou oblast. Rodiny většinou hostům podávají totéž, co sami jedí. Večeře bývá teplá, často následuje malý dezert, k pití bývá čistá voda. Snídaně je obvykle kontinentální, tzn. cereálie, toasty, máslo, marmelády, káva, čaj, džus, mléko. Balíček na cestu většinou obsahuje sendvič či obloženou bagetku, sušenku, kousek ovoce, pití.

Některé typické domky starší zástavby mají oddělené kohoutky na teplou a studenou vodu, zvláštní systém pouštění sprch nebo některé jiné méně časté anomálie. Návštěvníci jsou při vstupu do domu se vším neobvyklým seznámeni. Pozor, ve Velké Británii jsou jiné zásuvky na elektrické spotřebiče. Je nutno mít s sebou adaptér pro Velkou Británii. Adaptéry se dají koupit v ČR nebo například i na trajektu.

Při prvním setkání jsou všichni účastníci vyzvednuti rodinou, která jim pomůže s odvozem zavazadel, totéž se týká posledního odjezdu. Všechny ostatní příjezdy a odjezdy jsou samozřejmě také kontrolovány koordinátorem, pedagogickým dozorem a průvodcem CK. Do vzdálenějších rodin jsou studenti rozváženi, ale do velmi blízkých lokalit ubytování mohou chodit pěšky.
Při několikadenním pobytu je samozřejmě možné nechat si nepotřebná zavazadla přes den v rodinách.

Z důvodů bezpečnosti není studentům dovoleno opouštět hostitelské rodiny bez doprovodu.

Žáci a studenti bývají ubytováni po dvou, výjimečně po třech. Nikdo není v rodině ubytován sám, vždy jsou minimálně 2 hosté v jedné rodině.