Brexit

Co se změní při organizování školních zájezdů do Spojeného království?

Brexit Brexit

Pro ty z Vás, kteří pořádají či zvažují zájezdy do Spojeného království přinášíme několik praktických informací, jak vlastně Brexit cestování a pořádání zájezdu ovlivní. Zjednodušeně by se dalo říci, že snad jen velmi málo. Podstatná bude změna u cestovního dokladu, ale pojďme to vzít jedno po druhém:

Q: Bude mi stačit občanka?
A: NE, potřebuji pas platný alespoň po předpokládanou dobu pobytu.
Po 30.9.2021 bude možné vycestovat jen na platný pas. Účastníci zájezdu, kteří ho nemají, si ho tedy budou muset v dostatečném předstihu zařídit (nebojte, připomeneme Vám to).

Q: Budu potřebovat víza?
A: NE, pokud jsem občan EU, nepotřebuji pro turistickou návštěvu UK žádná víza.
Od 1. 1. 2021 mohou občané EU cestovat do UK bez víz, pokud přijíždí jako turisté na dobu kratší než 6 měsíců. Pokud by náhodou měl někdo záznam v trestním rejstříku, nebo pokud by mu byl v minulosti vstup do UK odepřen, je potřeba si zažádat o běžné návštěvnické vízum.

Q: Budu potřebovat víza, pokud nemám občanství EU (např. Rusko, Ukrajina, Vietnam aj.)?
A: ANO, pokud nejsem občan EU, potřebuji pro turistickou návštěvu UK víza.
Tady bude nutné ohlídat a ověřit vízovou povinnost u žáků, jejichž státní příslušnost vízové povinnosti podléhá. O vízum lze požádat na velvyslanectví UK v ČR.

Q: Změní se nějak přechod hranice mezi EU a UK?
A: NE, neočekáváme žádné zásadní problémy.
Standardní dotazy na program zájezdu, místo ubytování aj. bude s pohraničníky řešit průvodce zájezdu. Pokud má cestující v pořádku své cestovní doklady, není důvod pro žádné obavy.

Q: Ovlivní Brexit program zájezdu na území Spojeného království?
A: NE, zcela jistě ne.
Zájezdy budou probíhat stejně jako v minulosti.

Q: Mění se něco v rámci ubytování v hostitelských rodinách?
A: NE, nemění.
Hostitelské rodiny se na své hosty těší stejně jako dříve:)

Q: Platí stejné zdravotní pojištění jako před brexitem?
A: ANO, nezbytné lékařské ošetření je poskytováno zdarma.
Evropský průkaz zdravotního pojištění v UK i nadále platí a pokryje nezbytnou péči tak, že se doplácí pouze to, co doplácí i místní pojištěnci. V reálu to znamená, že prakticky veškeré základní lékařské ošetření je zdarma, platí se pouze za předpis léků. Každopádně všichni účastníci našich zájezdů jsou automaticky pojištěni na léčebné výlohy v zahraničí.

Q: Změní se ceny za telefonování a data ve Velké Británii?
A: NEVÍME.
V současné době platí u všech tří operátorů stejné ceny jako dosud, ale není vyloučené, že se časem změní. Na UK se již nevztahují pravidla o roamingových poplatcích vyjednaná v Evropské Unii. Doporučujeme před odjezdem kontrolu u svého telefonního operátora.

Q: Mění se platnost některých bankovek?
A: ANO, budou nové 20ti a 50ti librové bankovky.
V minulých letech docházelo k výměně starých emisí bankovek za nové. Zatím došlo k úplné výměně pěti a desetilibrových bankovek, od 20.2.2020 je v oběhu i nová dvacetilibrová bankovka, ale zároveň stále platí i stará dvacetilibrovka. Termín ukončení byl stanoven na 30.9.2022. V červnu 2021 byla také do oběhu uvedena nová padesátilibrová bankovka, přičemž staré padesátilibrovky budou souběžně platné také jen do 30.9.2022.
Nové bankovky v UK se od starých poznají na první pohled, nebo spíše dotek - jsou polymerové. Mají také některé zcela nové ochranné prvky, mezi něž patří například průhledné okénko nebo hologram.

Nakonec ještě přikládáme pár obecných informací o tom, co je to vlastně brexit

Brexit je označení pro proces vystoupení UK z EU.

Dne 23. června 2016 proběhlo ve Spojeném království (UK) referendum, ve kterém se Britové 51,9 % většinou (17,2 mil. hlasů) vyjádřili pro odchod UK z EU.

V návaznosti na výsledek tohoto referenda vláda UK dne 29. března 2017 formálně oznámila svůj záměr z EU vystoupit, čímž byl proces vystoupení zahájen v souladu s čl. 50 Smlouvy o EU (SEU). Tento článek zakotvuje pravidla pro případ, že se některý z členských států rozhodne z EU vystoupit, přičemž předjímá možnost uzavření dohody mezi EU a dotčeným státem o podmínkách jeho vystoupení s ohledem na jeho budoucí vztahy s EU.

UK je historicky prvním členským státem EU, který se rozhodl z EU vystoupit.

Podle čl. 50 odst. 3 SEU přestává být právo EU pro vystupující stát použitelné dnem vstupu výstupové dohody v platnost, nebo nedojde-li k tomu, dva roky po oznámení jeho záměru vystoupit, ledaže EU po dohodě s dotčeným státem rozhodne o prodloužení lhůty. V případě UK byla tato lhůta, která měla uplynout 29. března 2019, třikrát prodloužena.

Ještě podrobnější povídání o Brexitu jako takovém naleznete na našem blogu, kde jsme tomuto tématu věnovali jeden článek.