St. Michael´s Mount
Cornwall bývá někdy připodobňován k nudnému obrazu v překrásném rámu. A skutečně, většinou bezlesá krajina postrádající výraznějších terénních zvláštností, na kterých by mohlo lidské oko spočinout, je ohraničena divokým pobřežím, kde se jako na náhrdelníku skví jedna perla vedle druhé.
Vnitrozemí Cornwallu bylo sice obdařeno přírodním bohatstvím, již od doby bronzové se zde těžila měď, cín, olovo, stříbro a zinek, ale povrch země tvoří většinou pastviny nebo neúrodná a odkrytá vysočina.
To okrajové části Cornwallu jsou skutečné skvosty. Severní pobřeží je divoké a rozervané s množstvím útesů, které návštěvníkům berou dech. Střídají se s úzkými zálivy a ústími říček a potoků, kde se často zlatavě třpytí písčité pláže. Jižní pobřeží je mírnější s většími plážemi a je mu někdy přezdíváno riviera. Jsou na něm větší městečka, jako Falmouth nebo Penzance.
Křesťanský ostrov
V těsné blízkosti městečka Marazion, oddělený mělkými vodami zálivu Mount´s Bay, se nachází jeden z nejvýraznějších bodů jižního pobřeží Cornwallu - ostrov St. Michael´s Mount.
Skutečným ostrovem je jen tak na půl úvazku, vždy jen za přílivu. Během odlivu, kdy hladina moře klesne, je totiž z pevniny přístupný suchou nohou. Na ostrově stojí hrad s kaplí, kdysi zde býval benediktinský klášter.
Připomíná Vám to něco? Ano, podobnost s francouzským Mont Saint Michel je více než zřejmá, a to nejen díky poloze – jen v Británii je podobných přílivových ostrůvků celkem 43 – ale také díky historii, svému skrytému kouzlu a legendám, které se k nim vážou.
Neklidná historie
Název ostrova St. Michael´s Mount je v Kornštině, původním keltském jazyce Cornwallu, Karrek Loos yn Koos, „Šedá skála v lese“. Jméno nejspíš odkazuje na dobu, kdy byla ještě oblast zdejšího mořského zálivu nad hladinou moře a byl zde hustý prales.
Stejně jako St Michael´s Mount byl spojen s pevninou, tak i Britské ostrovy nebyly vždy ostrovy a byly spojeny s Evropským kontinentem. Ale s jistotou již víme, že v době prvních anglických králů byl tento ostrov ostrovem. Od 8. do počátku 11. století zde zřejmě fungoval klášter a v 11. století anglický král Eduard Vyznavač ostrov věnoval mnichům benediktinského řádu z Mont Saint Michel, kteří zde vybudovali nové opatství. To fungovalo až do počátku 15. století, kdy bylo zrušeno Jindřichem V. jakožto jeden z vedlejších důsledků jeho války proti Francii. Opatství spravované francouzskými mnichy bylo totiž považováno za nepřátelské, a tak definitivně ukončilo svoji činnost r. 1424.
Historie ostrova po přechodu do světských rukou nabrala na turbulenci. Vystřídalo se zde několik majitelů a v době válek se opevněný ostrůvek stal důležitým opěrným bodem a zároveň i cílem mnoha útoků. Za zmínku stojí 23 týdnů dlouhé obléhání ostrova jednotkami Eduarda IV. během válek růží, nebo úspěšné dobývání ostrova parlamentními vojsky během války občanské. Po konci občanské války získal ostrov voják parlamentní strany Colonel John St. Aubyn a jeho potomkům patří dodnes. Jejich původně mohutně opevněné sídlo se v 19. století změnilo na romantický zámek, v podhradí vyrostla živá rybářská vesnička a dokonce zde byla postavena kratičká železnice, sloužící k dopravě zboží z přístavu do zámku.
Legendy a pověsti
Cornwall, kde dodnes přežívá dědictví keltských pověstí, legend a rituálů, je místo, kde žilo mnoho obrů. Někteří byli hodní a pomáhali lidem, většina jich ale byla zlá a škodila. Jeden z nejhorších byl obr, který se jmenoval Cormoran (v Kornštině to znamenalo „Obr z moře“).
Kdysi býval šťastný, ale poté, co obr Trecobben nešťastnou náhodou zabil jeho ženu, zahořkl a stal se obávaným postrachem svého okolí. Ničil vše, co mu přišlo pod ruku, vesničanům kradl úrodu i dobytek. Až jednoho dne si mladý chlapec Jack řekl, že toho je dost. Vypravil se na ostrov, kde obr bydlel, v noci tam vykopal obrovskou jámu, před úsvitem hlasitě zatroubil na roh, čímž Cormorana vzbudil a rozezlil. Obr se rozběhl z kopce, ve tmě spadl do jámy a to byl jeho konec. Jack se chopil krumpáče a rozsekl obrovi hlavu.
Jack svou odvahou ohromil vesničany. Ti mu vyrobili meč a opasek, na který mu nechali vyrýt nápis „This is the valiant Cornishman Who slew the giant Cormoran.“ Získal přezdívku „Zabíječ obrů“ a vydal se do světa.
Na své pouti potkal lidožravého obra Blunderbora, který chtěl pomstít smrt svého kamaráda Cormorana, ale Jack přemohl nejen jeho, ale i jeho bratra Rebecka. Na cestě do jižního Walesu Jack zabil dvouhlavého obra a poté se přidal k družině krále Artuše. Společně okradou trojhlavého obra, který je ale vděčný za to, že Jack nevyplení jeho hrad a věnuje mu kouzelné předměty: kouzelný meč, moudrou čepici, neviditelný plášť a rychlé boty.
Později potkají Jack s Artušem zakletou princeznu, která slouží Luciferovi. Tomu Jack usekne hlavu, zlomí zlé kouzlo, princeznu osvobodí a Artuš si ji vezme za ženu. Jackovi se odmění tím, že jej pozve ke svému kulatému stolu. Následují další dobrodružství, během nichž Jack zbavuje zemi dalších obrů, nakonec se na dvoře krále Artuše sám ožení a se svojí ženou žijí šťastně až do smrti.
Podobných historek a legend je Cornwall plný. Hemží se obry, skřítky, kouzelníky a magií a často se tyto polozapomenuté příběhy prolínají s legendami o králi Artušovi. Vždyť Artuše nalezl kouzelník Merlin v jeskyni pod hradem Tintagel! Je těžké dnes potvrdit nebo vyvrátit existenci samotného Artuše, ale nakonec vlastně ano, často se kloníme k názoru, že Artuš skutečně mohl žít a že jeho předobrazem mohl být některý z klanových náčelníků. Ať už to bylo jakkoliv, obrů je plná země.
Archanděl Michael
Jedna z legend, které se pojí přímo k St. Michael´s Mount, je zjevení Archanděla Michaela, ke kterému mělo dojít r. 495. O zjevení koluje několik pověstí, vypráví se o tom, že po hladině kráčejícího Archanděla Michaela spatřil rybář, nebo že lidé z Marazionu uviděli, jak Archanděl Michael schází z vrchu hory k moři.
Ať tak či onak, legendy o Archanděli Michaelovi jsou daleko silnější než ostatní legendy. Vážou se totiž k počátkům křesťanství a spojují několik velmi významných míst tehdejšího světa. Jedná se o Monte Sant Angelo v Apulii, Sacra di San Michele v oblasti Piedmontu, Mont Saint Michel v Normandii a právě náš St. Michael´s Mount v Cornwallu.
Na všech těchto místech mělo v minulosti dojít ke zjevení Archanděla Michaela a všechna tato místa jsou dodnes významnými poutními místy spojenými právě s kultem Archanděla Michaela. Na každém z těchto míst mnoho návštěvníků dosvědčí výrazně silná energetická proudění, jakoby ze země tryskal silný pramen neviditelné energie.
I pokud tomu nevěříte, zkuste si na mapě jednotlivé body najít a spojit je jednou čarou – zjistíte, že jsou téměř dokonale umístěny v jedné přímé linii…
A co dnes?
Ostrov v moři, který je suchou nohou přístupný pouze za odlivu, přitahuje pozornost návštěvníků od nepaměti. Roku 1954 věnovali potomci Colonela Johna St. Aubyna ostrov do správy National Trust s podmínkou, že jim bude umožněno zde žít dalších 999 let. National Trust zámek s kaplí rekonstruuje a udržuje tak, aby mohl být přístupný veřejnosti.
Proběhly zde archeologické výzkumy, které přinesly řadu zajímavých objevů (například do té doby skrytou poustevnu). V nedávné době došlo také k odhalení soukromých plánů bývalého válečného německého ministra zahraničí Joachyma von Ribbentropa na to, že po dobytí Británie by se právě zde usadil a žil.
Každý den přináší něco nového a zajímavého. A kdyby nepřinesl vůbec nic, stejně by stálo za to se vydat po vlhkém kamenném chodníku na tajemný ostrov, vystoupat po schodech ke staletému portálu, projít historickými chodbami a sály až ke kapli, stojící na nejvyšším bodě ostrova v místech, kde již před více než tisíci lety stála jednoduchá kaplička, a pokochat se úžasnými výhledy z vysoko umístěné terasy.
Stojí za to nadýchnout se čerstvého mořského vzduchu a rozhlédnout se po širokém okolí. Dívat se na to, jak se přístupová cesta zaplavuje a jak od břehů odráží lodičky, aby stejně jako po staletí dopravily na ostrov a zpět na pevninu návštěvníky, putující ochutnat kouzlo místního ostrova. A co Vy, pojedete se sem také podívat? Pojeďte, stojí to za to!
Na cestách za poznáním se na Vás těší
cestovní kancelář PRO TRAVEL - specialista na školní zájezdy
Vloženo: 3.5.2021
Líbil se Vám článek? Rádi Vás budeme informovat o dalších.