Berlínská muzea
Hlavní město Německa je živoucí multikulturní metropole, kde si na své přijdou milovníci zábavy, umění i historie. Není proto divu, že Berlín patří na seznam cílů mnoha cestovatelů. Ti tu mohou navštívit i některé z více než sto padesáti muzeí, která ukrývají více či méně obvyklé sbírky.
Muzea pro každého
Ti, kteří přicházejí především za zábavou, nesmějí vynechat Madame Tussauds Berlin. Roku 1777 začala Francouzka paní Tussaud vytvářet z vosku podoby lidí. Větší slávy se jí ale dostalo až po roce 1789, kdy se zaměřila na zachycování tváří obětí velké francouzské revoluce. Dnes jen v Evropě můžete navštívit šest muzeí voskových figurín, přičemž to berlínské vzniklo roku 2008 na ulici Unter den Linden. Ve dvou poschodích se tu lze na ploše 2 500 m² setkat s hudebními skladateli, dramatiky, vědci či filosofy, ale i s prezidenty, německými politiky, sportovci a hollywoodskými hvězdami. K oblíbeným exponátům patří např. pohovka Sigmunda Freuda či kolo, na němž letí E. T. Nikdo si také nenechá ujít příležitost vyfotit se v televizním studiu, v němž se právě natáčí další díl soutěže Chcete být milionářem. Za pozornost stojí i samostatná výstava nazvaná Za scénou, která dokumentuje život madam Tussaud a poodhaluje tajemství výroby figurín.
Zájemcům všeho věku je určeno i Přírodovědné muzeum, zvané i Humboldtovo. V jeho velké síni nelze přehlédnout gigantickou kostru brachiosaura, ale pochlubit se může i mnoha dalšími pozůstatky dinosaurů. Třicet milionů exponátů tu dokumentuje vývoj Země i vesmíru a zabývá se otázkami zoologie, paleontologie a mineralogie. K velmi oblíbeným expozicím patří i vesmírný sál, v němž se na strop promítá film, či sál genetiky a klonování.
Milovníci známek si na své přijdou v Muzeu komunikace, které je nejstarší svého druhu na světě. Zaměřuje se především na různé způsoby komunikace před nástupem internetu. Děti si zde mohou vyzkoušet kouřové signály či poslat dopis potrubní poštou a za prohlídku stojí i místní sbírka pohlednic.
Po celém městě se nachází také různá muzea umění a galerie. V neorenesanční budově Hamburger Bahnhof lze vidět současné umění, Gemäldegalerie shromažďuje staré mistry 13. až 18. století a výtvarná díla 20. století lze vidět v Neue Nationalgalerie architekta Ludwiga Mies der Rohe. Unikátní pohled na umění nabízí i muzeum moderní architektury Bauhaus-Archiv a slavná East Side Gallery nedaleko Ostbahnhof. V této největší vnější galerii na světě jsou k vidění díla na téma život v rozděleném Berlíně, vytvořená přímo na zbytcích berlínské zdi.
Ostrov plný muzeí
Snad žádný návštěvník Berlína si nenechá ujít Muzejní ostrov. Právě tady na ostrově na řece Sprévě byla založena obec Berlín a v 15. století se tu nacházela rezidence braniborských kurfiřtů. Ve 20. letech 19. století rozhodl pruský král Friedrich Wilhelm IV., že tento prostor bude zasvěcen muzeím. Vedením projektu pověřil architekta Friedricha Augusta Stülera, který celý prostor rozvrhl, i když sám vytvořil plány jen ke dvěma jeho budovám.
Jednou z nich bylo tzv. Neues Museum, tedy Nové muzeum, které je paradoxně ke svému názvu druhým nejstarším muzeem na ostrově. Na osmi tisících čtverečních metrech shromažďuje devět tisíc exponátů, z nichž nejstarší je pěstní klín, starý osm set tisíc let. Roku 2009 sem také byly přesunuty exponáty z Egyptského muzea, díky čemuž se místní egyptská sbírka stala po Káhiře a Londýnu třetí nejrozsáhlejší na světě. K největším lákadlům patří např. Hlava královny Teje, Berlínská zelená hlava či busta manželky faraona Achnatona Nefertiti, o jejíž vrácení se egyptská vláda stále snaží.
Stüler vytvořil i návrh ke Staré národní galerii, která se začala stavět v roce 1866, ale dokončená byla až o deset let později Johannem Heinrichem Strackem. Umělecká díla, která schraňovala, byla během druhé světové války označena nacisty za zdegenerované umění. Velká část sbírky proto byla rozprodána za směšnou cenu a mnoho obrazů bylo zničeno během náletů. Dnes si tu zájemci mohou prohlédnout výtvarná díla reprezentující období od klasicismu po secesi a galerie se pyšní i díly Clauda Moneta, Augusta Renoira, Edgara Degase či Paula Cézanna.
Autorem sídla Altes Museum, tedy Starého muzea, je Stülerův učitel Karl Friedrich Schinkel. Neoklasicistní budova z roku 1820 se sedmaosmdesát metrů vysokým portikem a s osmnácti iónskými sloupy byla původně určena pro archiv uměleckých předmětů pruské královské rodiny. Dnes tu jsou vystaveny vázy, šperky, sochy, ale i fresky a další artefakty, dokumentující vývoj převážně řeckého, římského a etruského umění. K nejvzácnějším pokladům patří i mozaiky z vily císaře Hadriana.
Bodeho muzeum, ležící v severní špičce ostrova, bylo přejmenováno po druhé světové válce na památku prvního kurátora jeho sbírek Wilhelma von Bode, zatímco dříve neslo název Kaiser Friedrich Museum. Shromažďuje umělecké předměty od antiky po konec 19. století, přičemž k unikátům patří sbírka byzantského umění a kolekce padesáti tisíc mincí, z nichž nejstarší pochází ze 7. století. Nejslavnějším místním exponátem je byzantská slonovinová řezba, vytvořená kolem roku 400 n. l., která zobrazuje Krista s apoštoly a Abrahámovu oběť.
Kdybyste si na tomto ostrově měli vybrat jediné z muzeí, určitě by vaše volba měla padnout na Pergamon muzeum. Nejnavštěvovanější německé muzeum sídlí v budově, postavené v letech 1912 až 1930 dle návrhu Alfreda Messela a Ludwiga Hoffmanna. Zaměřuje se na rekonstrukci fragmentů starověkých měst, ať už z Babylonu, Assuru, Uruku či Sýrie. Svůj název dostalo po sto dvacet metrů dlouhém vlysu, který v 19. století objevil v Malé Asii Carl Humann. Nádherná je i Ištařina brána či tržní brána z Milétu, datovaná do 2. století př. n. l.
Smutná i zajímavá historie
V Berlíně se nachází i největší židovské muzeum v Evropě. Jeho budově, která je zároveň památníkem, dal architekt Daniel Libeskind podobu Davidovy hvězdy. Vidět tu lze exponáty dokumentující dva tisíce let německé židovské historie.
Moderní historii této metropole se věnuje unikátní Muzeum berlínské zdi.
Po druhé světové válce byl Berlín rozdělený na čtyři sektory a v noci z 12. na 13. srpna 1961 obsadila východoněmecká armáda spolu s pohraničníky, policií a jednotkami podnikových milicí hranice mezi východním a západním sektorem. Poté začala stavba neblaze proslulé zdi, dlouhé 155 kilometrů. Zeď sama dosahovala výšky 3,6 metrů a byla široká 1,2 metru, ale doplňovaly ji tři stovky pozorovacích věží, dvacet bunkrů, ostnatý drát, protitankové zátarasy a pásmo pro stráže a psy.
Oficiálně ji bylo možné projít jen na místech zvaných check-point. A právě u jednoho z nich, s označením Charlie, založil historik dr. Rainer Hildebrandt ve dvou a půl pokojích bytu malé muzeum, v němž shromáždil informace o nově postavené zdi.
Po jejím stržení 9. listopadu 1989 se muzeum rozrostlo na dnešní plochu 2000 m², přičemž se zaměřuje především na příběhy konkrétních lidí. Vidět tu lze speciálně upravená auta, horkovzdušný balon či miniponorku a část prostoru je věnováno i porušování lidských práv ve světě dnes.
Na dokumentaci stejného období je zaměřené i Museum Stasi, zabývající se nechvalně známou východoněmeckou státní bezpečností.
Historickému vývoji Berlína od jeho založení roku 1237 se věnuje moderní muzeum The Story of Berlin, které bylo v srdci města na Kurfürstendamm otevřeno 24. června 1996.
Na šesti tisících metrech čtverečních je osmi stům letům historie města věnováno třiadvacet tematických místností. V nich lze sledovat autentické filmové záběry či dostat se do atmosféry dané doby díky zvukovým efektům a interaktivní multimediální technice. Muzeum se zaměřuje na každodenní život obyvatel Berlína, přičemž se nevyhýbá ani bolestným tématům 20. století, jako je např. Křišťálová noc či rozdělení města. To výborně reprezentuje rozdělený pokoj, jehož polovina je vybavena zařízením typickým pro západní a druhé polovina pro východní Berlín.
V rámci prohlídky muzeí lze navštívit i skutečný protiatomový kryt, postavený roku 1974, do nějž se vešlo 3 592 lidí. Pro malé děti je tu navíc připravena motivační hra, při níž v jednotlivých místnostech hledají Berlínského medvěda.
Ještě stále jste si nevybrali to své muzeum? Potom vás třeba zaujme DDR muzeum, muzeum techniky, filmu či Game Science Centre. Své si tu najde opravdu každý!
Na cestách za poznáním se na Vás těší
cestovní kancelář PRO TRAVEL - specialista na školní zájezdy
Vloženo: 3.10.2019
Líbil se Vám článek? Rádi Vás budeme informovat o dalších.