Pilatus, klenot u Lucernu
Je to úplně jednoduché. Vyberete si den, kdy bude hezké počasí, koupíte si jízdenku a pak vyrazíte.
Jedna hora a pět různých dopravních prostředků. Zažijete Goldene Rundfahrt, tedy Zlatý okruh, kolem úchvatné hory Pilatus.
Tak se dá ve stručnosti shrnout celý den. Ale zážitků bude tolik, že si je zapamatujete po celý život! Takže, jak na to?
Po vodě
Začátek i konec cesty – jak už název napovídá – je na stejném místě. V Lucernu. Hlavní město stejnojmenného švýcarského kantonu je proslavené svým nádherným dřevěným mostem Kapellbrücke, překlenujícím řeku Reuss. A právě na dohled od něj, v místech, kde se řeka vlévá do Lucernského jezera, kotví lodě, na nichž se vydáte na cestu. Celkem se jich tu plaví dvacet, z nichž pět je více než sto let starých. Jediná změna na těchto secesních parnících proběhla v pohonu. Zatímco dříve totiž jezdily na uhlí, od roku 1931 fungují na naftu.
Jezero, zvané Lucernské, ale též Čtyřkantonální, Vierwaldstätterské či Čtyř lesních kantonů, leží v nadmořské výšce 434 metrů a svou rozlohou 113,5 km² je páté největší ve Švýcarsku. Vzniklo v tektonické propadlině vyplněné ledovcem a jeho hloubka tak dosahuje úctyhodných 214 metrů. Jedná se vlastně o čtyři samostatné vodní plochy, propojené úzkými průlivy.
Jezero je samo o sobě nádherné a jeho okolí navíc odráží švýcarské dějiny. Právě tady hrdinný Vilém Tell vyskočil za bouře z lodi, která jej převážela do vězení, v zátoce Küssnacht zemřela při nehodě roku 1935 belgická královna Astrid a jen kousek odtud se nachází louka Rütli, na níž 1. srpna 1291 vznikla Švýcarská konfederace, základ současného státu.
Vzhůru k výškám!
Po necelé hodince plavby vystoupíte ve vesničce Alpnachstad, odkud se už od roku 1863 pořádají výpravy na vrchol Pilatu. Absolvovala ji např. britská královna Victorie či hudební skladatel Richard Wagner. Zatímco dříve jste museli zvolit mezi cestou pěšky, na nosítkách či jízdou na mulách, od roku 1889 odtud vyráží k vrcholu zubačka. Během 4 618 metrů dlouhé cesty překonává převýšení 1 635 metrů, a jedná se tak o nejstrmější zubačku na světě! Sklon tu dosahuje až 48 %.
Zatímco zpočátku byl tento vlak poháněn parou, od roku 1937 funguje na elektriku, takže je šetrný k životnímu prostředí. Zubačka neuhání žádnou závratnou rychlostí: jednu cestu nahoru zvládne za třicet minut, dolů ji to trvá o deset minut déle. Čím více se však vzdalujete od jezera, tím krásnější je výhled a mění se i tvář krajiny. Pohodlně se tak můžete dostat až pod vrchol tajemné hory Pilatus.
I když vás to možná překvapí, její název nemá s biblickým Pilátem Pontským nic společného. Kromě původního Mons Pilatus, znamenající Hora prostoupená skalním pilířem, se používal i Mons Pileus. Tento výraz se překládá jako Hora s čapkou a patrně odkazuje na mraky, které často její vrchol pokrývají.
Pilatus po staletí natolik děsil okolní obyvatele, že až do 16. století byl zákaz se na něj vydat. Mohli byste totiž vzbudit draky, kteří tu žijí, a ti by způsobili strašné bouřky. Tajemná hora je také samozřejmě opředena množstvím legend, které se spojují s Pilátem Pontským. Od místních se doslechnete, že právě on má hrob v masivu hory, že na Velký pátek vychází, aby byl zas a znovu souzen, či že jeho duše každou noc obchází kolem vrcholu.
Vrchol hory dosahuje výšky 2 132 m n. m. a nabízí úžasné vyhlídky každému, kdo se sem odhodlá. Projít se může soustavou tunelů s vyhlídkovými okny, zvanou Dračí stezka, a z terasy horského hotelu Pilatus Kulm se může při šálku kávy kochat nádherným výhledem. A ten opravdu stojí za to! Navíc roku 2009 společnost Pro Pilatus, zaměřující se na ochranu této hory, slavila šedesát let své existence a při této příležitosti tu vznikla květinová stezka, na níž jsou informace o jednotlivých alpských květinách napsány v němčině, latině a angličtině.
Kromě Lucernu a jeho jezera můžete vidět nedaleké vrcholky Rigi, Säntis, Titlis, ale i Bernské a Walliské Alpy, a dokonce i Schwarzwald v Německu a francouzské pohoří Jura. Idyla je doprovázená cinkáním zvonců a bučením krav, pasoucích se na svazích pod vámi. Zahlédnout zde ale lze i kamzíky a kozorožce. Těch tu žije něco kolem stovky a věnují se jim speciální hajní, kteří dohlíží na jejich zdraví.
Až se dostatečně pokocháte a aklimatizujete na řidší vzduch, můžete vylézt ještě na některý z přístupných vrcholů Pilatu, ať už je to Esel, Oberhaupt či Tomlishorn. Stačí-li vám však tento pohled, můžete v samoobslužné restauraci ochutnat i některou ze švýcarských specialit.
Jak dolů?
Dolů se pak můžete vydat velkou kabinovou lanovkou pro pětapadesát lidí. Během 1 387 metrů dlouhé cesty překoná rychlostí 9 m/s převýšení 647 metrů. Tato lanovka s přepravní kapacitou 589 osob za hodinu vás vysadí na Frägmüntegg, kde se nabízejí další úchvatné vyhlídky na jezero a kde si lze v létě užít i nejdelší tobogán ve Švýcarsku.
Malá gondola vás pak sveze do předměstí Lucernu Kriens, odkud jezdí městský linkový autobus do centra Lucernu.
Lucern
Na konci této nádherné cesty, která vám zabere něco přes půl dne, by byla škoda vynechat prohlídku Lucernu. Leží v německy mluvící části Švýcarska a dnes zde žije přes osmdesát tisíc obyvatel.
Jeho dějiny sahají až do 8. století, kdy tu kolem benediktinského opatství začala vyrůstat rybářská vesnička. Největší přelom v jejím rozvoji přinesl rok 1220. Tehdy totiž byl na jihu od jezera otevřen průsmyk svatého Gotharda, kterým vedla obchodní stezka mezi Německem a Itálií. A všichni, kteří tímto průsmykem prošli nebo se do něj chystali, se zastavili právě v Lucernu.
Nejznámějším symbolem města je bezesporu již zmíněný most, zvaný Kapellbrücke. Překlenuje řeku Reuss a jedná se o nejstarší dochovaný dřevěný most v Evropě. Vznikl ve 14. století jako součást městského opevnění, ale v roce 1993 byl částečně zničen požárem. Díky okamžité rozsáhlé renovaci můžeme i dnes obdivovat původní osmibokou věž Wasserturm či nádherné malované trojúhelníkové stropní panely ze 17. století, na kterých jsou zachyceny scény ze švýcarské mytologie i historie. Asi nejvyhledávanější je deska označená číslem 31. Právě ta totiž zachycuje národního hrdinu Viléma Tella, jak sestřeluje jablko z hlavy svého syna.
Severně od řeky se rozkládá staré město s hrázděnými domky, ozdobenými bohatě malovaným průčelím a nádhernými vývěsními štíty. Za pozornost tu stojí středověké tržiště Kornmarkt, radnice z roku 1606 s pozdně renesančním sálem, ale i náměstí Hirschenplatz, v jehož hotelech bydlelo mnoho slavných osobností, ať už to byl např. římský císař Zikmund Lucemburský či německý básník Johann Wolfgang Goethe.
Jen kousek dál od centra se pak nachází monumentální památník švýcarským vojákům, kteří během Velké francouzské revoluce položili své životy ve Versailles při obraně francouzského krále Ludvíka XVI. Deset metrů dlouhý památník z roku 1819 zdobí socha umírajícího lva. Mark Twain o něm napsal, že se jedná o nejsmutnější a nejdojemnější kus kamene na světě.
Chtěli byste Zlatý okruh začlenit do Vašeho školního zájezdu? Podívejte se na vzorový program, který Vám samozřejmě rádi upravíme podle Vašich požadavků.
Na cestách za poznáním se na Vás těší
cestovní kancelář PRO TRAVEL - specialista na školní zájezdy
Vloženo: 1.11.2019
Líbil se Vám článek? Rádi Vás budeme informovat o dalších.