Obsah


Burgundsko

Dnů: 5
Nocí: 2
Cena: 5 200,- Kč
Adobe AcrobatProgram zájezdu v PDF (253,03 KB)

1. den

Na zájezd vyjedeme od budovy školy ve večerních hodinách. Autobusem pojedeme přes Německo do Francie a zastavovat budeme jen na protažení a toalety.

2. den

Po ranní zastávce přijedeme do správního střediska Burgundska a dřívějšího sídla burgundských vévodů - města Dijon. Město elegantních paláců, impozantních kostelů a půvabných uliček ve staré kupecké čtvrti nabídne určitě každému návštěvníku něco zajímavého. V odpoledních hodinách navštívíme významné poutní místo Vézelay, jehož bazilika sv. Maří Magdaleny je na seznamu památek světového dědictví UNESCO. Prohlédneme si baziliku a odpočineme v přilehlém parku. Poté přejedeme do starého opevněného města Avallon. Čeká nás relaxace v příjemném městečku, situovaném na žulovém ostrohu nad řekou Cousin. Nejvýznamnější památkou je románský kostel Église St-Lazare z 12. století se dvěma překrásnými portály. Večer odjedeme na ubytování.

3. den

Po snídani se krátce zastavíme ve vísce Alise-Ste-Reine a na kopci Mont Auxois, kde se Galové v roce 52 př. Kr. naposledy pokusili o odpor proti Juliu Cesarovi. Vísce vévodí gigantická socha galského náčelníka Vercingetorixe. Následuje krátký přejezd do pěkného městečka s masivními kruhovými baštami - Semur-en-Auxois, jehož dominantou je kostel Église Notre-Dame. Pojedeme nejznámější vinařskou oblastí Burgundska - Cote d´Or - kterou tvoří souvislý pás vinic na svazích u silnice N74. Čeká nás průjezd půvabnou kopcovitou krajinou Maconnais se statky a vinohrady do horské vesničky Brancion s hradem, kamennými domky a romantickým kostelíkem. Posledním zastavením tohoto dne bude městečko Tournus na řece Saone, kde se nachází jedna z nejstarších a nejvýznamnějších románských staveb Burgundska - opatství Abbaye de St-Philibert. Nynější komplex se stavěl na přelomu 11.  a 12. století na místě původní stavby, která byla zničena Maďary v r. 937. V tomto opatském kostele z růžového kamene zaujmou především vnitřní prostory (kaple sv. Michala). Večer odjedeme na ubytování.

4. den

Po snídani odjedeme k nejvýznamnější památce tohoto kraje - k opatství Ancienne Abbaye de Cluny. Opatství bylo založené začátkem 10. století a stalo se sídlem významného reformního řádu, který měl nesmírný vliv na celou křesťanskou Evropu a který ovlivňoval cca 1500 klášterů a převorství Evropy. Prohlédneme si zbytky opatství. Nedaleko odtud se nachází další významné poutní místo (tentokráte současné Francie) - Paray-le-Monial. Opatský kostel z 11. století je jako by zmenšeným modelem dnes už neexistujícího opatského kostela v Cluny. V odpoledních hodinách navštívíme město Beaune - jedno z vinařských center Burgundska. Nachází se zde unikátní památka ze středověku - špitál s původním inventářem, Hotel-Dieu. Je zde uložen unikátní polyptych Poslední soud R. van der Weydena - významné dílo franko-vlámské renesance. Komplex také nabízí zajímavé interiéry a je významný i svou architekturou a překrásnou střechou z barevných glazovaných tašek. Večer odjedeme zpět do České republiky.

5. den

V noci budeme pokračovat v cestě a domů se vrátíme v časných ranních hodinách.


Cena zahrnuje:

  • doprava zájezdovým autobusem - klimatizace, kávovar, video, lednička, prodej nápojů
  • 2x ubytování se snídaní v hotelu typu F1 po třech osobách na pokoji. Na pokoji je jedno široké dvoulůžko se společnou přikrývkou, nad dvoulůžkem je napříč jedna úzká postel s přikrývkou. Na pokoji je televize a umyvadlo, WC a sprchy jsou na chodbách, po každém použití WC následuje čistící proces.
  • služby průvodce po celou dobu zájezdu
  • zábavně vzdělávací brožura pro každého účastníka
  • komplexní cestovní pojištění zahrnující pojištění léčebných výloh, úrazu, odpovědnosti, zavazadel a storna

Cena nezahrnuje:

  • vstupy do navštívených objektů: 5-10 EUR pro studenty do 18 let

Poznámky:

  • cena platí při obsazení zájezdu minimálním počtem 40 platících účastníků
  • 1 pedagogický doprovod zdarma na každých 14 platících

↑ nahoru